My mother at the door of our temporary home

Nena ime para derės tė sė shtėpisė tonė pėrkohshme
My name is Vjollca Berisha and I am a third year student in the Department of English Language and Literature at Prishtina University. I also work as an English instructor at Cambridge School of Languages.

Last year, I was a member of this photography project. Mrs. Martha promised us last year that she would return this year and have an exhibition with our photographs and it really happened. At the opening at the National Theatre I saw my pictures and they looked really good. It was a great pleasure to be at such an event.

This made me want to participate in this year's project, with many of the same students. For the success of this project we will also see next year. Let's wait until then.

Quhem Vjollca Berisha dhe jam studente e vitit tė tretė nė Fakultetin Filologjik, dega Gjuhės dhe Letėrsisė Angleze nė Universitetin e Prishtinės. Punoj nė shkollėn e gjuhėve tė huaja ³Cambridge School² si profesoreshė e Gjuhės Angleze.

Nė kėtė projekt tė fotografisė jam e angazhuar qysh nė vitin e kaluar. Zonja Martha na premtoi, vitin e kaluar, se do tė kėthehej dhe tė organizonte ekspo- zitė. Vetėm atėherė mund tė shihja punėn time tė bėrė gjat muajit shtator tė vitit 1999. Dhe kjo vėrtetė ndodhi. Nė hapjen e ekspozitės nė Teatrin Kombėtar, i pashė fotografitė qė kishin dalė shumė tė bukura, dhe ishte kėnaqėsi tė marrėsh pjesė nė njė hapje tė tillė tė ekspozitės.

Kjo mė nxiti qė tė marr pjesė pėrsėri nė vazhdimin e projektit me tė njejtit studentė. Pėr suksesin e kursit tė kėtij viti, do tė kuptojmė vetėm vitin e ardhshėm. Pra tė presim gjer atėherė.