Untitled (Peja)

Pa titull (Peja)

My name is Ilir Morina. I am 21 and I come from Prizren. Since my childhood, I have had a very hard life. I have always dreamed of having a good education and becoming somebody. I have had to work twice as hard as my friends to achieve this. Now I am studying law at the Law Faculty in Prishtina and my reason for this is because of the unjustness that has followed my people through centuries.

I like having friends, but not a lot.

I like being with girls, but I haven¹t had any success in love yet.

Until now I have followed J.J. Russo¹s advice: "Be honest and luck will reach your life." But if you look at a wood with a lot of trees, there are not too many straight standing trees.

A man hopes to live and lives with a hope.
 

 

Quhem Ilir Morina dhe jam nga Prizreni. Jam 21 jeē. Qė nga fėmijėria ime kam pasur jetė tė mundimshme dhe me shumė sakrifica. Gjatė tėrė jetės sime, shkollimin e kam pasur preokupim kryesor. Ēdoherė kam ėndėrruar tė shkollohem dhe tė bėhem dikushi. Nė krahasim me shokėt, mė ėshtė dashur angazhim i dyfishtė. Tani studioj drejtėsinė nė Fakultetin Juridik nė Prishtinė, dhe mendoj se padrej- tėsitė e shumta tė cilat e ndoqėn popullin tim nė shekuj edhe mė shtynė tė zgjedhė pėr studime mu drejtėsinė.

Mė pėlqen tė shoqėrohem me njerėz por jo sė tepėrmi.

Mė pėlqen shoqėrimi me vajza por nė dashuri nuk kam fat.

Gjer mė tani jam udhėhequr me mendi- min e Rusosė i cili ka thėnė: ³Bėhu i drejtė se vetėm atėherė do tė tė buzėqeshė fati². Por nė pyllin me drinje, mė sė paku ka drunjė tė drejtė

Njeriu shpreson pėr tė jetuar dhe jeton duke shpresuar.