³With my little hands I will clean my environment.² ­Here was a little boy cleaning around his shop.

³Me duart e mia tė vogla, do t'a pastroj njė ambijent.² ­Ky djalosh pastronte hapėsirėn para dyqanit tė tij.

[Last year] I was always thinking of Mrs. Martha. I had no idea how I could communicate with her, and one day I decided to write an email to her... and I was very happy when she replied. It was only a lack of communication that had prevented this because at the time I didn't have a personal email address.

Now I am in the eighth year of elementary school and I think I will finish it as well as I did before. I like all the subjects I study but I have a special love for the arts. I had a personal exhibition with some of my work at the Youth Centre in Prishtina last June and I hope to have another one very soon with greater success. I also like taking photos very much and I hope to continue with it. I think I will continue my schooling at the Turkish-American college in Prishtina for now and later hope to continue somewhere in the United States, which is my dream.

One night before meeting Martha again I had a dream where I saw all my friends and her, and it was snowing. In the morning I saw that it was a cloudy morning ­ not a single sign of snow.

When I met Martha and the friends at Art Foto-Naimi Studio, I was so happy.

Last year I worked with my own camera and this year I used one that Martha brought for the new students. As it was a new thing, I made a lot of mistakes at the beginning but I managed to do something better with it. I tried to make good pictures with it and I photographed a lot of things, including myself at last. In my photographs you can see a lot of good motifs, including my apartment.

I think I made good photos and I think next time they will be better.

Mrs. Martha, you are always welcome in Prishtina.

Ė...gjithnjė mė kujtohej zonja Martha. Nuk dija se si tė komunikoj me tė, dhe njė ditė mu kujtua se mund t'ia shkruaj njė e-mail... ajo qė mė gėzoi mė sė shumti ishte se zonja Martha mė ishte pėrgjigjur. Pėrsėri kaloi njė kohė e gjatė dhe nuk kisha mundėsi prap tė komunkoj me tė sepse nuk kisha e-mail adresė personale pwr komunikim.

Tani jam nė klasėn e 8, dhe si gjithnjė do ta pėrfundoj vitin me sukses tė shkelqyeshėm. Mė pėlqejnė tė gjitha lėndėt e posaēėrisht arti. Nė qershor tė viti 2000 nė Pallatin e Rinisė hapa ekspozitėn personale me punimet e mia, dhe shpresoj se edhe nė tė ardhmėn do t'a hapė edhe ndonjė ekspozitė tjetėr ndoshta me sukses mė tė madh. Gjithashtu mė pėlqen shumė tė fotografij dhe dėshiroj tė vazhdoj. Mendoj tė vazhdoj shkollimin nė kolegjin Turko-Amerikan sė pari nė Prishtinė e pastaj diku tjetėr ndoshta nė SHBA tė cilėn edhe e kam ėndėrr.

Njė natė para se tė takohem me zonjėn Martha, pashė njė ėndėrr ku paraqitej zonja dhe shokėt e shoqet e grupit, por, nė vend se yė ishte kohė e mirė, nė ėndrren time binte borė. Por, nė mėngjes pashė se dita nuk ishte me borė por e vrėrėt. Kur erdha nė vendėtakimin tonė, nė studion ARTFOTO-Naimi, u gėzova shumė kur i pashė shokėt dhe shoqet e projektit, gjithashtu edhe zonjėn Martha.

Meqė vitin e kaluar kisha punuar me kamerėn time, kėtė vit zonja Martha ma dorėzoi kamerėn tė cilėn e kishte sjellė ajo pėr ata tė cilėt do tė vinin tė rij por edhe pėr ata tė cilėt vitin e kaluar nuk kishin kamerė. Pasiqė nuk dija mirė se si punohet me atė kamerė, nė fillim i bėra disa gabime por mė vonė u pėrmirėsova. Me kamerė tentova tė fotografoj shumė gjėra tė ndryshme por edhe nė funt e fotografova edhe veten.

Nė fotografitė e mia ka shumė gjėra tė bukura, ndėr to edhe banesa ime Mendoj se kam bėrė fotografi tė bukura, dhe mendoj se nė tė ardhmėn do tė jem mė e mirė.

Ju zonja Martha jeni e mirėseardhur pėrsėri nė Prishtinė.