Akropolis

Mendoj se profesioni i fotografisė ėshtė shumė i rėndėsishėm sepse paraqet artin e natyrės. Unė jam Visar Ahmetxhekaj dhe jam nga Prishtina. Jam student i Fakultetit Juridik. Kam dėshirė tė bėhem fotografist sepse fotografia pėr mua ka njė rėndėsi tė posaēme. Edhe prindėrit e mij mė japin mbėshtetje tė madhe pėr kėtė dėshirė timen. Fotografia ėshtė njė pjesėe aktivitetit artistik shumė me rėndėsi. Dėshira ime e madhe ėshtė tė fotografojė natyrėn e vendit tim, posaqėrisht jetėn pas luftės shkatėrruese. Ne tani jemi duke tentuar qė ta kėthejmė jetėn normale nė Kosovė. Shumė kisha pasė dėshirė qė fotografitė e mija tķi shohė bota mbarė.

I think the photography profession is very important because it expresses the nature of art. I am Visar Ahmetxhekaj, and I am from Prishtina. I¹m 21 years old and a law student. I would like to be a photographer because photography is of great significance to me. For this desire my parents give me great support. The photography profession is an important part of art. My desire is to photograph the nature of my country, especially to photograph life after the suffocating war. We are attempting to return to normal life in Kosova. What I would like most is that all the world sees my photos.