The Mosque: An old mosque in Peja

Fushatė elektorale

My name is Venera Vokshi. My date of birth is 3 July 1980. I was born in Peja but now I live in Prishtina where I study the English language. As a second foreign language I chose French and can also speak some Spanish.

Inspired by my father, a wallpaper designer, I love art and my dream was to become a fashion stylist. Because of a lot of past difficulties I decided to study English, but I still like to create art. As soon as I heard about the photography project led by Zonja Martha, I decided to join with a great happiness.

My hobbies are reading and listening to music, especially in English. I like traveling, the seaside and being with friends. But the activity I like most is photography.

Quhem Nebahate Basholli. Jam nga fshati Samadrexhė tė komunės sė Vushtrrisė. Jam e lindur mė 29/07/79. Unė jam studente e Letėrsisė dhe Gjuhės Shqipe nė Universitetin e Prishtinės.

Quhem Venera Vokshi dhe kam lindur mė 03/07/1980. Unė jam nga Peja dhe jetoj nė Prishtinė, ku edhe studioj Gjuhėn Angleze. Si gjuhė tjetėr gjatė studimeve kam zgjedhur Gjuhėn Frenge dhe flas ngapak edhe spanisht.

E frymėzuar nga babai i cili ėshtė dizajner i tapicerive tė murit, qė nė vegjėli kam ėndėrruar tė bėhem kreatore mode. Pėr shkak tė pengesave tė shumta, megjithatė zgjodha gjuhėn angleze pėr tė studiuar. Megjithatė nuk e kam harruar dėshirėn time pėr art dhe gjithnjė punoj nga pak, dhe posa dėgjova pėr projektin e zonjės Martha u paraqita me dėshirė tė madhe.

Si hobi e kam leximin dhe dėgjoj shumė muzikė sidomos atė nė gjuhėn angleze. Mė pėlqejnė shetitjet me shoqėri, udhėtimet dhe bregdeti. Fotografimi ėshtė, njėkohėsisht hobi im mė i madh.