The Suit: A motionless man with a beautiful suit.

Rrobat: Njeriu i palėvizshėm me rroba tė bukura.

Hi. I am Saranda Lulaj, a student in the eighth year at "Dardania" elementary school in Prishtina. I am very happy this year because I will finish elementary school and, as I am a good student, hope to continue further schooling at Gymnasium "Sami Frashėri" in Prishtina as well.

Photography has been my main hobby for some time. When I heard about the photography project I was very happy because I wanted to learn more about this art. Some of my friends and I attended there. I liked the participants and especially I liked the leader of the project, Mrs. Martha. I liked the excursions we took together very much. It was a great pleasure to photograph the beautiful sites of Kosova, and at the same time I felt very sad, seeing the destruction from the last war.

Now that we have finished the project I feel a little sad, because we had a lot of good times. Mrs. Martha is going back home but I hope she will return one day and we can continue our work and friendship.

Finally I want to say that I will remember all the good times we had together and I hope we will have fun again.

 

Tung. Po ju shkruan Saranda Lulaj nga Prishtina, nxėnėse e klasės sė 8 tė shkollės fillore "Dardania" nė Prishtinė. Nė fillim tė ju tregoj se jam shumė e lumtur sepse e mbaroj shkollėn fillore. Si nxėnėse e mirė qė jam, besoj se do ti kem tė hapura tė gjitha dyert e shkollave tė mesme nė Prishtinė. Mendoj tė regjistrohem nė Gjimnazin "Sami Frashėri" nė Prishtinė.

Fotografia ėshtė njė hobi imi i kahershėm. Pėr kėtė arėsye edhe vendosa tė marr pjesė nė projektin e fotografisė, ku mendoj tė mėsoj pak mė shumė pėr fotografinė, dhe kur dėgjova se do tė ketė njė kurs i tillė, u gėzova shumė. Unė dhe disa shoqe tė mijat u regjistruam aty. Posaqėrisht mė ka pėlqyer udhėheqėsja e kėtij projekti, zonja Martha, si dhe e gjithė shoqėria e cila e ndjek kėtė kurs. Shetitjet qė i kemi bėrė sė bashku mė kan lėnė pėrshtypje tė madhe. Kisha njė kėnaqėsi tė veēantė tė bėja fotografi nepėr ato vende tė bukura tė Kosovės, por njėkohėsisht pikėllohesha shumė kur shihja ende gjurmė tė luftės.

Me gjithė kėnaqėsinė qė kam ndjerė gjatė kursit tani ndjej njė mallėngjim pėr ato ditė. Arėsyja ėshtė se zonja Martha po kėthehet nė vendin e saj, por shumė shpresoj se ajo do tė kėthehet pėrsėri qė ta vazhdojmė punėn tonė dhe shoqėrimin.

Nė funt mė mbetet vetėm t¹i pėrkujtoj ato ēaste tė lumtura dhe tė shpresoj se pėrsėri do tė kem rast tė dėfrehem nė atė mėnyrė.