Election Campaign

Fushatė elektorale

My name is Mumin Jashari and I was born on 11 September 1976 in Rahovica near Presheva. I finished elementary and high school in my hometown and later on graduated from a private acting school in 1999.

I have acted in several productions, on stages such as Prishtina¹s Studio Scene, Alternative Studio and Alternative Theatre in Shkup (Skopje) and elsewhere.

I have been photographing seriously for almost 10 years, and have been using B&W 35 mm films for five years. I had been seriously thinking of using 120 (medium format) film and doing some artistic work, and I think what we did together now is a dream come true for me. I tried to put all my feelings and emotions in my photos.

Because of Mrs. Martha I have fulfilled my dream and for that I am very thankful. It was a great pleasure working with a professional photographer like her.

For more... let the pictures say...

Unė quhem Mumin Jashari nga Rahovica e Preshevės i lindur me 11/9/76. Shkollen fillore dhe tė mesmen e kreva ne vendlindje ndėrsa nė vitin 1999 diplomova nė akademinė private ­ dega e Aktrimit nė ³Actor¹s Studio².

Realizova disa role si nė Skena Studios-Prishtinė, Skena Alternative-Prishtinė, ³Teatri alternativa²­Shkup. Mos tė lavde- rona mė shumė (hahaha) pak pėr foto.

Ka vite qė merrem me fotografim diku 10 vite. Nė memjrė mė serioze siē, mendoj unė, 5 vite qė punoj me film bardh e zi (135), qė atėher fillova tė mendoj mė seriozisht edhe pėr film (120). Qė mendoja tė bėja disa fotografi artistike sipas meje, dua tė them se kjo qė bem tani ishte njė ėndėrr e mė hershme ne mua. Ēdo emcion mundohem ta gjuaj nė fotografin time.

³Pak² fjal edhe pėr M. Grenon.

Ju jeni e mirėsedrdhur nga ana ime, gjė qė nga ana e juaj urealizua ėndrra ime e mė hershme. Me kėtė ju jamė mirėnjohės, ishte njė tenaqėsi e madhe tė punosh me njė profesioniste. Siē jeni ju!

Mė tepėr....nė foto...!!!