I photographed a two-year-old girl who was playing at that moment. After I took the picture the girl was so frightened she began to cry. Even innocent children still have war trauma. But this cry of hers is not of death but of life. I hope we will all enjoy the free Kosova together.

Nė kėtė fotografi e kam e kam fotografuar njė vajzė dyvjeēare e cila ėshtė duke luajtur, dhe nė momentin e shkrepjes sė aparatit ajo frikėsohet sė tepėrmi dhe fillon tė qaj. Me kėtė dua tė them se edhe fėmijėt tė cilėt ishin fare tė pafajshėm kan pėrjetuar trauma tė luftės. Por ky vajė i saj nuk ishte i vdekjes por i jetės. Shpresoj se do ta gėzojmė tė gjithė Kosovėn e lirė.

Hello. My name is Burim Cena. I was born in Rahovec on 1 February 1980. After finishing elementary and high school in my hometown, I began studying economics at the University of Prishtina, where I now attend second year classes. I hope to finish my studies with good results, and for success as an economist in Kosova.

As a citizen of Kosova I hope my country will be independent one day, without violence ­ a real democratic country like all modern countries of the world. But to achieve this, everyone must study and work hard. I hope we will achieve this goal some day because we are a peaceful and hard-working people.

Tungjatjeta. Quhem Burim Cena dhe jam nga Rahoveci dhe u linda mė 01/02/1980. Nė vendlindje kam kryer shkollėn fillore dhe tė mesmėn, dhe pastaj regjistrova Fakultetin Ekonomik nė Universitetin e Prishtinės. Tani jam nė vitin e dytė tė studimeve dhe shpresoj tė vazhdoj studimet gjer nė funt me sukses, dhe nesėr tė bėhem njė ekonomist i suksesshėm i Kosovės.

Si qytetar i Kosovės dėshiroj qė Kosova tė bėhet njė shtet i pavarur, pa dhunė, njė shtet i vėrtetė demokratik sikur edhe bota e civilizuar, por pėr tė arritur kėtė duhet tė mėsojmė dhe punojmė tė gjithė sa mė shumė. Unė shpresoj t¹ia arrijmė qėllimit sepse jemi popull paqėdashės dhe punėtorė.